„Lista życzeń” Po Gongu. Czy zobaczymy te walki w 2016 roku?

Posted: 3 stycznia 2016 in Polski boks
Tagi: , , , ,

Rok 2016 w polskim boksie zacznie się od mocnego uderzenia, bo 16 stycznia Artur Szpilka będzie walczył o mistrzostwo świata wagi ciężkiej. Możliwe, że w tym roku swoją drugą mistrzowską szansę otrzyma też Andrzej Fonfara, a Krzysztof Głowacki stanie do walki unifikacyjnej. Może do gry wróci też Krzysztof Włodarczyk. Oto nasza „list życzeń” na 2016 rok. 

Andrzej Fonfara vs Adonis Stevenson

Po ostatnich walkach Andrzeja Fonfary wiemy jedno – jest on już gotowy do drugiej konfrontacji z Adonisem Stevensonem. Kanadyjczyk pewnie nie będzie palił się do rewanżu, bo nie jest ślepy i widzi, że Polak w ostatnich miesiącach zrobił duży postęp. Na papierze minimalnym faworytem byłyby Stevenson, ale pas WBC mógłby zmienić właściciela. Wróć. Pas WBC pewnie zmieniłby właściciela… I tej wersji się trzymajmy.

Krzysztof Głowacki vs Tony Bellew

„Główka” ma już plany na początek 2016 roku, bo w pierwszej obronie pasa WBO najprawdopodobniej skrzyżuje rękawice ze Steve’em Cunninghamem (fajna opcja!). Ochotę na walkę z polskim mistrzem świata ma też Tony Bellew, który stwierdził, że Głowackiemu brakuje… serca do walki. Polak już wysłał Brytyjczykowi zaproszenie do tańca. Może coś z tego wyjdzie. Poza tym fajnie byłoby zobaczyć Krzysztofa Głowackiego w walce unifikacyjnej. Na przykład:

Krzysztof Głowacki vs Denis Lebiediew

To – obok walki Fonfara vs Stevenson – chyba najbardziej pożądany pojedynek polskiego pięściarza. Nie ma nic bardziej ekscytującego w boksie niż walki unifikacyjne. Głowacki pewnie musiałby się udać za naszą wschodnią granicę, bo Lebiediew po raz ostatni wychylił nosa poza Rosję w 2010 roku, ale dla „Główki” to żaden problem.

I jeszcze jedna opcja:

Krzysztof Głowacki vs Marco Huck 2

W tym przypadku uzasadnienie jest zbędne. Po pierwszym pojedynku aż się prosi o rewanż, ale spokojnie. Niech Huck trochę sobie poczeka…

Krzysztof Włodarczyk vs Beibut Szumenow

W przypadku Krzysztofa Włodarczyka „lista życzeń” powinna ograniczyć się tylko do jego powrotu między liny, bo „Diablo” od porażki z Grigorijem Drozdem nie stoczył ani jednego pojedynku. Szkoda, bo traci czas, którego nikt mu potem nie zwróci. Oby doszło do jego walki z Beibutem Szumenowem, bo to byłaby przepustka do kolejnego pojedynku o pas. Ostatnio sporo mówi się też o konfrontacji:

Krzysztof Włodarczyk vs Tomasz Adamek

Na papierze to zestawienie prezentuje się dość ciekawie. Dwóch byłych mistrzów świata na jednym ringu, brzmi nieźle. Skoro jesteśmy już przy Tomku Adamku, to ma on być głównym bohaterem kolejnej gali Polsat Boxing Night. Na polskim podwórku, oprócz Włodarczyka, pewnie znajdą się też inni chętni na walkę z „Góralem”, ale skoro ma on jeszcze ochotę na duży boks, to może warto byłoby zrobić rewanż z Chrisem Arreolą. Amerykanin pewnie do Polski nie wpadnie, ale na takie zestawienie chętnie byśmy rzucili okiem.

Maciej Miszkiń vs Alfredo Angulo

Miszkiń w ostatnim czasie nabrał apetytu na większe wyzwania i wziął na celownik Alfredo Angulo. Na polskim podwórku Maciek to solidna firma, ale przydałaby się w jego przypadku konkretna weryfikacja. Alfredo Angulo, który ostatnio wrócił na zwycięską ścieżkę, byłyby wartościowym sprawdzianem.

Teraz czas na krótką listę walk polsko-polskich. Do zrobienia jest oczywiście o wiele więcej interesujących konfrontacji, ale te zestawienia wydają się najbardziej pożądane (plus wspomniana wcześniej walka Włodarczyk vs Adamek):

Ewa Piątkowska vs Ewa Brodnicka 2

Panie niby wszystko sobie wyjaśniły w ringu, ale tak naprawdę nic nie wyjaśniły, bo po walce dalej iskrzy między nimi. Brodnicka i Piątkowska zostały niedawno mistrzyniami Europy (w innych kategoriach wagowych), ale do rewanżowej walki między nimi prędzej czy później pewnie dojdzie.

 

Skoro jesteśmy już przy paniach, to warto wspomnieć jeszcze o jednej konfrontacji:

Ewa Piątkowska vs Cecylia Braekhus

Ta walka to byłoby coś. Norweżka ma w swojej kolekcji wszystkie mistrzowskie pasy w kategorii półśredniej i jak do tej pory nie znalazła pogromczyni. Do odważnych świat należy, więc niech Ewa Piątkowska rzuca wyzwanie pani Braekhus i zabiera ze sobą co najmniej ze dwie torby na jej pasy.

Michał Cieślak vs Łukasz Janik

Wprawdzie Michał Cieślak ma już zakontraktowaną walkę z Francisco Palaciosem, ale łakomym kąskiem byłaby też jego konfrontacja z Łukaszem Janikiem, którego już kilka razy wywołał do tablicy. „Lucky Look” ostatnio był na tak, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić ten pojedynek.

Mariusz Wach vs Izu Ugonoh lub Mariusz Wach vs Krzysztof Zimnoch

Jeśli Mariusz Wach nie zostanie zdyskwalifikowany, to mamy dwa ciekawe zestawienia z jego udziałem. Pierwsza opcja to walka z Izu Ugonohem, który dobrze bawi się w wadze ciężkiej obijając słabych rywali, ale przecież ta zabawa nie może trwać wiecznie. Wach byłyby dla Izu największym wyzwaniem w karierze. I dopiero po tym pojedynku byśmy poznali prawdziwą wartość czarnoskórego pięściarza.

Druga opcja z udziałem „Wikinga” to jego konfrontacja z Krzysztofem Zimnochem, który w lutym skrzyżuje rękawice z Mike’em Mollo. Dla Zimnocha to też byłby najtrudniejszy test w karierze.

Dariusz Sęk vs Nathan Cleverly

Sęk w walce z Robinem Krasniqim pokazał, że nie pęka na robocie. Na polskim podwórku ma wyrobioną markę, ale warto rzucić chłopaka na głębszą wodę, bo nie ma sensu, żeby dalej obijał rywali pokroju Otasa czy Benzona. Nathan Cleverly po porażce z Andrzejem Fonfarą może będzie szukał walki na przetarcie…

******

Na „liście życzeń” zabrakło nazwiska Artura Szpilki, ale w tym przypadku sprawa jest prosta. „Szpila” 16 stycznia stanie do walki o pas WBC i lepszego zestawienie w tej chwili nie jesteśmy w stanie dla niego wymyślić. Pozostaje nam tylko życzyć mu powodzenia!

Reklamy
Komentarze
  1. […] nie pozostał dłużny i odpisał Stevensonowi: „Idę po Ciebie”. Ta walka była na naszej „liście życzeń”, więc jesteśmy jak najbardziej za. Podobno realny termin to […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s